دکتر شهریار پیرانی

پوست و مو


هایفوتراپی

آموزش

لاغری موضعی باکرایو لیپو

تغذ یه ورژیم درمانی

SKIN CARE

فرم دهی باسن

( PRP ) سلول درمانی یا مزوت

لاغری موضعی

مزوتراپی بیولوژیک یا سلول درمانی

PRP ( platelet Rich plasma )

مزوتراپی بیولوژیک یا سلول درمانی ( ACR . PRP ) :

مزوتراپی بیولوژیک با استفاده از خون خود بیمار طی انجام فرآیندی ، پلاسمای غنی شده از پلاکت استخراج می شود و به خود بیمار در موضع مورد نظر ، تزریق می شود که در واقع نوعی پیوند سلولی است که سلولهای زنده خود بیمار را پس از جداسازی به بافت هدف منتقل می کنیم .

3 مزیت اولیه PRP شامل : اتصال به سلولهای بنیادی ، افزایش غلظت فاکتور رشد و بازسازی بافت جدید است . بعد از تزریق سلول شروع به تقسیم شدن و رشد می کند و بازسازی عظیم سلولی در ناحیه درمانی آغاز می شود

پلاكتها نقش كليدی و مهمی در فعال سازی فرآيندها و توليد فاكتورهای رشد و پروتئين های خاص دارند و همين نقش كليدی ، شكل گيری تئوری شد كه از پلاكتها در ترميم بافتها بدن استفاده شود و در رشته های مثل ارتوپدی ، پوست و زيبايی ، جراحی عمومی ، دندانپزشكی ، چشم پزشكی و .... جايگاه ويژه ای پيدا كرد .

پلاكتها در واكنش تروما و آسيب بافتی و پارگی عروق با ايجاد پلاك پلاكتی و لخته منجر به هموستاز شده و سپس با ترشح پروتئينهای خاص ، ترميم بافتی را سبب می شود كه شامل كموتاكسی سلولها ، پروليفراسيون و تمايز سلولها ، حذف بافت آسيب ديده ، ايجاد عروق و ماتريكس خارج سلولی و بازسازی بافت آسيب ديده است .

پلاكت چيست ؟ خون شامل پلاسما و عناصر جامد معلق در پلاسما يعنی گلبولهای قرمز و سفيد و پلاكتها است پلاكتها اجسام كروی يا بيضوی كوچكی به قطر دو تا پنج ميكرون هستند كه از قطعه قطعه شدن سيتو پلاسم سلولهای بزرگی به نام مگاكاريوسيت در مغز استخوان حاصل می شوند تعداد پلاكتها در خون انسان 150 هزار تا 400 هزار در ميلر متر مكعب است . در پلاكتها اجزايی به نام گرانول وجود دارند كه در هر پلاكت حدود 150 الی 80 گرانول وجود دارد كه توسط يك واحد غشايی به هم متصل می شوند كه حاوی بيش از 30 پروتئين فعال نظير سروتونين وفيبر نيوژن ، انواع فاكتورهای رشد و يون كلسيم است كه بسياری از آنها نقش اساسی در هموستار و ترميم دارد .

ناحيه زير غشايی پلاكتها شامل ميكرو فيلامانهای اكتين و ميوزين ( پروتئين اساسی عضلات ) هستند .

موقعی كه به بافت آسيب می رسد بعد از هموستاز ( قطع فيزيولوژيك خونريزی ) همزمان فرآيند ترميم شروع می شود كه شامل سه فاز است :

1 . فاز التهابی : كه اولين پاسخ بدن به هرگونه آسيبی است . نوترفيلها اولين سلول های التهابی اند كه سريعا به محل ميرسند ، سپس سلولهای بنيادی مزانشيمال ، كه مسئول تشكيل استخوان ، غضروف ، بافت فيبری ، عروق و ساير بافتها هستند .

2 . فاز تكثير : كه از روز سوم شروع ميشود . در طول اين مرحله ، ترشح فاكتورهای مختلفی از پلاكتها ، نظير فاكتور رشد و سيتوكين به همراه ساير عوامل محيطی نظير مواد مغذی ، يونها ، اكسيژن . هورمونها باعث می شود كه سلولهای بنيادی مزانشيمال تكثير و به ساير سلولهای كه جهت بازسازی محل آسيب بافتی مورد نياز است تبديل شود .

3 . فاز تجديد ساختار كه حدود سه هفته بعد از آسيب شروع می شود و ممكن است سالها طول بكشد .

با توجه به مطالب بالا در فرآيند ترميم پلاكتها نفس اساس را دارند و اگر به طور مصنوعی پلاكتها را فعال و در محل مورد نظر تزريق كنيم موجب تحريك و شروع به بافت سازی ميكند بطور مثال اگر در استخوان با غضروف تزريق شد و باعث ترميم شكستگی يا سائيدگی آنها می شود . درفوليكول مو باعث رويش مجدد و تقويت و در پوست باعث كلاژن سازی و رفع چين و چروك و جوان سازی پوست می شود .

PRP اکسیر جوانی :
طراوت و شادابی پوست صورت در اثر گذر زمان دچار دستخوش و تغییر می شود و آرزوی هر انسانی ، پایداری آن است . درحال حاضر PRP برای جوان سازی صورت ، خط اخم و خنده ، چین و چروک ، پف و کبودی زیر چشم انتخاب اول است و نسبت به روشهای تزریق بوتاکس و ژل که روشی موقتی و همراه با عوارض جانبی است .

در PRP با استفاده از فاکتورهای رشد پلاکت های خون ، فیبروبلاستها و سایر سلولهای بنیادی تحریک شده و فعالیت کلاژن سازی پوست به سلولهای جوانی باز می گردد . مزوتراپی بیولوژیک در درمان ضایعات حاصل از جوش غرور جوانی ، امید تازه ای در دل این دسته از بیماران به وجود آورده است .

طاسی سر و ریزش مو :
مزوتراپی بیولوژیک و کلاسیک روش موثری برای درمان ریزش مو و کم مویی ( چه نوع هورمونی و چه نوع غیر هورمونی ) استPRP , فقط در یک جلسه انجام می شود .

اثرات عمده PRP در رشد موها :
1. طولانی کردن دوره عمر موها

2. تشدید و تقویت فرآیند ترمیم پذیری در موهای آسیب دیده

3. تحریک و تشدید رشد رویش در موهای به خواب رفته ،کوچک و کرکی

نکته جالب اینکه موهایی که به وسیله PRP رشد می کند ، از همان ابتدا موهای طبیعی است که کرک مانند نیستند .


آدرس مطب : تهران خ ولی عصر روبروی جام جم کوچه خرسند پ 76 طبقه دوم واحد 6
تلفن : 26201037 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
خدمات لیزر پوستگالري عكسدر ایرانprp-درمان آکنه اسکار وزخمدرمان جدید بيماري هاي مفcontact usدرمان غیر دارویی آکنهMesotherapyریزش مو 1لاغری و تناسب اندامریزش مو 2مزوترا پی کلاسیکریزش مو منطقه اینقش ضد آفتاب در آهسته شدنراهنمای رژیمیهایفوتراپیشوره سربیوگرافیمطالب و مقالاتتماس بامابخش کردیتناسب اندام وكالريصفحه اصلیجوانسازی پوست - قسمت اولسوالات پزشکیجوانسازی پوست - قسمت دومپیامهای کاربرانجدول کالری موجود در مواد سایتهای دیگر